Mivel a termék keresések 46%-a a Google-on kezdődik, és az átlagos felhasználók 90%-a nem megy tovább a második találati oldalra, a Google első oldalán szerepelni a vállalkozásoddal kritikus fontosságú.
És itt jön képbe a SEM, azaz a search engine marketing.
Ugyanis az első oldalon szerepelni több stratégiával és eszközzel lehet, amiknek a tetején a SEM, magyarul keresőmarketing áll. A cikkben az első keresőmarketinges kalandjaidhoz találsz útmutatást.
Ebből a cikkből megtudod:
Mi a SEM jelentése?
Mégis mi a különbség a SEM, SEO és PPC között?
Milyen platformokon létezik a SEM?
Hogyan épül fel egy SEM kampány?
Milyen eszközök kellenek a hatékony keresőmarketinghez?
Lássunk is hozzá.
SEM jelentése
A SEM a Search engine marketing rövidítése, amit magyarul keresőmarketingnek neveznek. Nem stratégia, nem is technika, hanem inkább gyűjtőfogalom.
Nagyon egyszerűen, a SEM-be tartozik minden olyan tevékenység, ami a keresőmotorokat és találatokat használja marketing célra.
Bár sok iparági „szakértő” gyakran használja a SEM-et a PPC hirdetések szinonimájaként, a SEM valójában jóval több, mint a Google Ads hirdetések. A SEM magában foglalja a fizetett marketinget és a keresőoptimalizálást (SEO) is.
Tisztázzuk ezt egy kicsit.
SEM vs SEO vs PPC
Először is nézzük meg nagyon gyorsan az egyes fogalmakat:
SEO: a keresőoptimalizálás célja szigorúan az organikus forgalom megszerzése a keresőmotorokból.
PPC: a PPC alapvetően egy hirdetési modell, a pay-per-click rövidítése, ahol a hirdetésre történt kattintások után fizetsz. Ha a keresőmotorok vonatkozásában nézzük, akkor a keresőmotoron megjelenő hirdetések vásárlását és futtatását jelenti.
SEM: minden marketing tevékenység, legyen az fizetett vagy organikus, ami a keresőmotorokat és a keresési eredményeket használja forgalom és bevétel generálásra.
A definíciókból talán már látszik a megfejtés:
A SEM lényegében a SEO és PPC együtt.
Egy komplett SEM kampánnyal tehát a Google találatok fizetett és organikus pozícióit is tudod célozni.
SEM platformok
Amikor keresőmarketing platformokról beszélünk, lényegében a különböző keresőmotorokat kell górcső alá venni.
Nézzük is mik ezek.
Kérdés nélkül a legismertebb keresőmotor, elképesztően dominálja a piacot. Az internetes keresések több mint 90%-a itt történik, és minden országot és eszközt dominál.
Ami miatt ilyen elképesztően népszerű, az a találatok pontossága. A Google szemében mára a keresési szándék (erről bővebben később) kielégítése a legfőbb cél mindenek felett, így a komplex algoritmus is erre van kihegyezve.
Ha keresőmarketingbe fogsz, a Google-lel nem igazán tudsz mellélőni, hiszen Magyarországon is a legnépszerűbb keresőplatform.
Youtube
Sokan nem gondolnak keresőmotorként a Youtube-ra, pedig lényegében az.
Csak videóknak.
Már csak azért is, mert több mint 2.1 milliárdan használják globálisan havonta(!), lényegében a második legnagyobb keresőmotor a Google után.
De a lényeg most jön:
A Youtube nézők 70%-a vásárolt már, miután látott egy márkát a YouTube-on.
Vagyis akkora öngól kihagyni a Youtube-ot a keresőmarketing stratégiádból, mint Jamie Pollock mesteri találata (kár, hogy a rossz kapuba).
Microsoft Bing
A Bing a Microsoft próbálkozása a Google ellen, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A keresések 3-12%-át birtokolja és leginkább Microsoft felhasználók használják (ami a Microsoft operációs rendszerek gyári beállításaiból is eredhet).
A Microsoft Bing egyébként az USA-ban relatíve népszerű (a második legtöbbet használt kereső), így ha oda célzol érdemes lehet belevenni a csatorna mixbe, hiszen a fizetett SEM jóval olcsóbb lesz, mint a Google Ads-ben.
Yahoo
A Yahoo az egyik legnépszerűbb e-mail szolgáltató az USA-ban, webes keresőmotorja (amit a Bing ad) pedig a harmadik helyen áll a keresésben, átlagosan 1%-os piaci részesedéssel.
Szintén lehet létjogosultsága, ha a célcsoport ezt használja.
Baidu
A Baidu, Kína legnépszerűbb keresőmotorja, és világszinten is elég szép részesedést (0.68%) tudhat a magáénak. Jelenleg csak kínai nyelven érhető el. Ha Kínát célzod, akkor ez egy remek csatorna lehet a keresőmarketing tevékenységednek.
Yandex
A Yandex, Oroszország kedvelt keresőmotorja 0,5% és 1,16% közötti globális piaci részesedéssel. Itt is hasonló a helyzet, ha Oroszország vagy orosz felhasználók a célcsoportod, érdemes bevenni a csatorna mixbe.
Ecommerce piacterek
Ide tartozik például az Amazon, Etsy, itthon az Emag vagy az Árukereső.
Ecommerce vállalkozásnak remek lehetőséget adnak ezek a piacterek a márkaismertség növeléséhez.
Néhány stratégiailag kiválasztott, elérhető termék elhelyezése ezeken a piactereken, könnyen új vásárlókat terelhet direktben a webshopodra, már ha az utánkövető marketing funneled jól van felépítve.
Kulcsszavak – a SEM lelke
A SEM, mivel keresésre alapul nem létezhet kulcsszavak nélkül. Legyen szó fizetett vagy organikus vonalról, a jól definiált ÉS karbantartott kulcsszólista nélkül nem leszel sikeres.
A kulcsszavakról egy kisebb könyvet lehetne írni, de ettől most itt megkíméllek. De a legfontosabb tudnivalókat és paramétereket azért átfutjuk.
Először is nézzük, milyen a jó kulcsszó?
- Népszerű – vagyis a kulcsszóra elég sokan keresnek.
- Rangsorolható – nincs őrült verseny az első helyért, ezért a kulcsszóra viszonylag egyszerűen/olcsón lehet jól szerepelni a keresőben.
- Releváns – a kulcsszó kapcsolódik az üzleti céljaidhoz.
Keresési szándék
A kulcsszó legfontosabb paramétere a keresési szándék. Lényegében ez próbálja definiálni, hogy amikor valaki rákeresett valamire, mit szeretett volna megtalálni.
Négy típusa létezik:
- Információs: A felhasználó több információt szeretne találni egy adott témáról. Példa: “kávéfőző típusok”
- Navigációs: A felhasználó egy adott webhelyet vagy oldalt szeretne meglátogatni. Példa: “Nespresso rendelés oldal”
- Kereskedelmi: A felhasználó vásárláson gondolkodik, és meg akarja vizsgálni a lehetőségeit. Példa: “kávéfőzők összehasonlítása”,
- Tranzakciós: A felhasználó célja egy termék/szolgáltatás megvásárlása. Példa: “Nespresso kávégép vásárlása”
Ahhoz, hogy a keresőmarketinged sikeres legyen, a kulcsszó és keresési szándék párost illik eltalálni (de legalább sejteni).
Keresési mennyiség
A keresési mennyiség (angolul search volume) mutatja, hogy havi szinten átlagosan mennyien keresnek rá erre a kulcsszóra.
A volumen szempontjából a kulcsszavakat három csoportra lehet osztani:
- head kulcsszavak – ezek egy szóból állnak, és általában egy nagy témát fednek le, épp ezért sokan keresnek rájuk. pl. “citrom”.
- short tail kulcsszavak – ezek rövid, 2-3 szóból álló kifejezések, még mindig relatíve nagy keresési mennyiséggel, pl. “citrom krém”.
- long tail kulcsszavak – 3+ szóból álló kifejezések, amikre már jóval kisebb a havi keresések száma, pl. “gyömbér méz citrom fokhagyma recept”.
Ha most azt gondolod, hogy irány a head kulcsszavak és jó is vagy, sajnos el kell keserítselek. Bár fontos, hogy legyen elég keresés egy kulcsszóra, legalább olyan fontos figyelembe venni a kulcsszóért folytatott versenyt.
És itt jön képbe a kulcsszó nehézség.
Kulcsszó nehézség
A kulcsszó nehézség egy mutatószám, ami azt sejteti, mekkora versennyel állsz szemben, ha az első helyen szeretnél szerepelni az adott kifejezésre.
Minden SEO eszköz hozzárendeli a kulcsszavakhoz a kulcsszó nehézséget, amit egy 0-tól 100-ig terjedő skálán mérnek. Minél magasabb a pontszám, annál nehezebb a kulcsszóra az 1. helyen szerepelni. Jellemzően külön skálán mérik a fizetett nehézséget (paid difficulty) és a SEO nehézséget (SEO difficulty).
Érdemes megjegyezni, hogy minden SEO eszköz egyedi faktorok alapján határozza meg ezt a számot, így nem biztos hogy ugyanaz lesz A és B eszközben.
Értelemszerűen, minél kisebb a verseny, annál jobb.
Ezt tovább gondolva, ha összerakjuk a keresési mennyiséget és a versenyt, szépen látszik, hogy a kettő egyenesen arányos. Vagyis, minél magasabb a keresési mennyiség egy adott kulcsszóra, annál nagyobb lesz a verseny is.
Üzleti relevancia
Egy sokszor elhanyagolt, de annál fontosabb kulcsszó paraméter, hogy mennyire releváns neked az adott keresési kifejezés üzletileg.
Ugyanis legyen akármilyen szuper egy kulcsszó, ha nem kapcsolódik a vállalkozásodhoz és az üzleti céljaidhoz, nem sokat érsz vele.
Az üzleti relevanciához nincs egységes mérőszám, ezt neked kell meghatároznod minden egyes kulcsszónál. Én gyakran használok skálákat, 1-5 vagy 1-6 között, amikkel nagyjából objektíven tudom jelezni mennyire releváns(nak érzem én) az adott kulcsszót.
A sikeres SEM kampányhoz szükséges lépések
1. Célcsoport és versenytárs elemzés
Mint minden jó kampányt (vagy marketing tevékenységet úgy általában) ezt is illik piackutatással kezdeni.
Ha ezek a fiókodban pihennek szuper, csak elő kell venni és átnyálazni a tudnivalókat. Ha fogalmad sincs ki a célcsoportod (a mindenki nem lehet a válasz!) és versenytárs elemzést sem látott még soha a vállalkozásod, akkor érdemes egy kis időt szánni erre.
Ugyanis ezekkel sokkal könnyebb lesz megtalálni a tuti kulcsszavakat.
2. Kampánycélok meghatározása
A következő lépés a célok meghatározása, a lehető legegyértelműbb módon. Ebben segíthetnek ezek a kérdések:
Mi a kampány célja? Forgalomnövelés, bevétel generálás vagy esetleg márkaépítés?
Milyen eredményt szeretnél elérni?
Milyen időtávon?
Milyen eredmény esetén lesz a kampány sikeres és mikor sikertelen?
3. Kulcsszókutatás
A kulcsszavakat már érintettük, így azt már sejted milyen a jó kulcsszó.
Vagyis most neki kell vágni a keresésnek és elkezdeni felépíteni a kulcsszó listát, amire a SEM kampányod épül majd. Hogy pontosan hány kulcsszóból kell állnia egy listának arra nincs egzakt válasz.
De minél nagyobb listából tudsz dolgozni, annál könnyebb dolgod lesz később.
Ebben a cikkben a kulcsszókutatáshoz találsz útmutatást.
4. Kampánystruktúra felépítése
Ha megvan a kulcsszólista válaszút előtt állsz:
Fizetett vagy organikus eszközökkel próbáld meg megszerezni az első helyet?
A döntésben három egyszerű kérdés segít, amit a kulcsszavak csoportosításakor tegyél fel magadnak:
I. Az emberek tanulni vagy vásárolni akarnak?
Itt jön képbe a korábban ecsetelt keresési szándék.
Meg kell tudnod állapítani egy kulcsszóról, hogy információszerzés vagy vásárlási szándék van mögötte. Ezt a legegyszerűbben a találatok elemzésével tudod meghatározni.
Nagyon leegyszerűsítve:
Ha egy kulcsszóra főleg blogbejegyzés találatokat látsz az első oldalon, akkor ott nagy eséllyel az emberek tanulni akarnak. Ellenben, ha főleg webshop találatok vannak, akkor ott a vásárlás a cél.
Jó alapszabály, hogy információs kulcsszavakra érdemes elsősorban SEO technikákkal fókuszálni.
De mi van akkor, ha vásárlási szándék van a kulcsszó mögött?
Itt jön képbe a második kérdés:
II. Van reális esélyed a közeljövőben rangsorolni a kulcsszóra?
Ehhez a kulcsszó nehézséget kell alapul venned.
Hüvelykujj szabályként elmondható, ha egy vásárlási kulcsszóra organikusan csak kis esélyed van rövid és középtávon jól szerepelni (vagyis magas a SEO nehézség mérőszám), akkor érdemes PPC vonalon elindulni.
III. Magas a hirdetések kattintási aránya?
Vagyis elég ember fog jönni a hirdetésekből?
Ha van esélyed a SEO-val, de a hirdetések kattintási aránya magas, akkor érdemes mind a két taktikát bevetni és a lehető legtöbb forgalmat begyűjteni.
Ha pedig azt látod, hogy organikusan nincs esélyed a közeljövőben, a hirdetési CTR pedig alacsony, akkor azt a kulcsszót lehet, hogy el kell engedni.
Ha SEO irányba mész akkor durván ezek a lépések állnak előtted:
- On-page SEO: tartalomgyártás és a tartalom keresőoptimalizálása.
- Linképítés: backlinkek szerzése más weboldalakról.
- Technikai SEO: a weboldal kódjának és szerkezetének optimalizálása.
A keresőoptimalizálás lépéseiről bővebben olvashatsz ebben a cikkben.
PPC esetén ezek lesznek a fő lépéseid:
- Hirdetési kampánystruktúra felépítése.
- Hirdetési típus és célok kiválasztása a kulcsszavakhoz.
- A Google hirdetési aukció megértése.
- A költségvetés meghatározása.
- Egyedi és a célcsoportnak releváns hirdetési szöveg írása.
A Google Ads PPC lépéseiről bővebben olvashatsz ebben a cikkben.
IV. Milyen platformok jöhetnek még szóba?
Ebben a szekcióban említettem a Youtube és Ecommerce piactereket, mint lehetséges SEM platformokat.
A SEM kampány kialakításakor ezeket is érdemes körbejárni, de legalább a Youtube-ot.
Ha megvannak a kulcsszavak, akkor az Ahrefs Youtube Keyword Tool-ban szépen végig kell nézni, az adott kulcsszavakra mennyien keresnek Youtube-on.
Azokra a kulcsszavakra, amikre elég nagy a Youtube keresés érdemes videót készíteni, ami egyrészt organikusan is hozhatja a forgalmat plusz akár más kampányokban is felhasználható.
Az eszköz egyébként ingyenes, de sajnos csak egyesével lehet lekérni a kulcsszó volument, így eléggé időigényes. Ha van előfizetésed, természetesen ez jóval könnyebb.
Az online piactereknél kifejezetten a termékeiddel kapcsolatos kulcsszavakat kell górcső alá venni, és megtalálni azokat a termékeket, amik elég keresettek és amikkel ki tudsz tűnni a versenyből.
Ezek mehetnek a piactérre, aztán jöhet a piactér SEO és végső lépésben a piactérről érkező vásárlók számára egy átcsalogató utánkövető marketing automatizmus.
5. Mérés és iterálás
Legyen szó SEO-ról vagy PPC-ről, mindkét esetben elképesztően fontos, hogy mérd a tevékenységed és annak sikerességét.
SEO-ban ezeket a mérőszámokat kell mindenképp követned:
- Helyezés
- CTR
- Forgalom
- Lepattanási arány
PPC-ben az alap mérőszámok ezek lesznek:
- Konverzió
- CPA
- CTR
- Minőségi mutató
SEM eszközök
Számtalan, de tényleg millió eszközt tudsz használni a SEM tevékenységedhez. Itt most a legalapabb alkalmazásokat sorolom fel, amik nélkül neki sem tudsz vágni.
Google Search Console
A Google Search Console alap eszköz, ha keresőmarketinggel akarsz foglalkozni. Elsősorban SEO-hoz lesz hasznos, de ahhoz elképesztően.
Itt találsz ugyanis pontos adatot arról, hogy a weboldal tartalmaid hogyan teljesítenek organikus fronton, milyen kulcsszavakra szerepelnek és mennyi kattintást hoznak be. Ja, és mindezt teljesen ingyen.
Google Trends
A Google Trends segítségével megnézheted, hogy egy adott kulcsszó vagy téma lényegében mennyire népszerű. Szuper kis eszköz a feltörekvő kulcsszavak felfedezéséhez. Szintén ingyenes.
Google Ads
A Google Ads a platformod a Google keresőhirdetések létrehozásához. Ezt nem fogom túlmagyarázni. Ha PPC hirdetéseket szeretnél a Google keresőben futtatni, azt ezen a platformon keresztül tudod megtenni.
Google Kulcsszótervező
A Google Ads-en belül találod meg a Kulcsszótervezőt, amivel elkezdheted felépíteni a kulcsszó listád.
Bár ingyenes, nagy szépséghibája, hogy csak akkor mutat pontos adatokat a keresési mennyiséghez, ha Ads hirdetéseket futtatsz. Vagyis, ha még nincsenek Google PPC hirdetéseid, szükséged lesz egy kulcsszókereső eszközre.
Lássuk miben gondolkozhatsz:
SEMrush
A SEMrush, ahogy a neve is sugallja SEM tevékenységhez AZ eszköz. Mindent tud, ami egy sikeres SEM stratégia megalkotásához, nyomon követéséhez és optimalizálásához kellhet.
Alternatívája lehet az Ahrefs, vagy a Spyfu. Ezek már fizetős alkalmazások.
Útravaló
Remélem, hogy a cikk meghozta a kedved, hogy elkezdj kalandozni a SEM világában. Ugyanis a keresőmarketing egy remek eszköz arra, hogy a már egyébként is érdeklődő közönséget vásárlóvá konvertáld.
De, ha csak pár gondolatot viszel magaddal a cikkből, akkor ez a kettő legyen az:
- Egy teljes SEM kampány a keresőmarketing minden tevékenységét, így az organikus (SEO) és fizetett (PPC) aktivitásokat is tartalmazza.
- A SEM lelke az átgondolt, üzletileg releváns kulcsszólista, ezért erre mindenképp szánj elég időt.
A szerzőről:
Varga Daniella online marketing szakértő és a Modern Marketing Blog alapítója. A szakterülete a tartalommarketing, a marketing funnelek felépítése és a marketing mentorálás.