A szabadulószobák népszerűsége vitathatatlan. Hazánkban is sokan ilyen “escape room”-okba szervezik a csapatépítőt vagy az osztálytalálkozót, vagy akár a szülinapi bulijukat. De ahhoz, hogy a csapatok megtalálják az ideális helyszínt, fontos, hogy az adott szabadulószobának jó legyen a SEO-ja.
Miért is? Mert – ahogy a mondás tartja -, ha a Google-ben nem szerepelsz az első két oldalon, nem is létezel. Tehát legyen bármilyen menő, izgalmas vagy bizarr a szabadulószobád, mindenképp fontos az online jelenlétre és az oldalad SEO-jára is odafigyelni. A továbbiakban konkrét példákon keresztül mutatjuk meg, hogy miért!
A jó SEO boldoggá tesz!
Ezeknek a közös játékoknak a népszerűsége itthon főként Budapesten érhető tetten, ahol sokszor romkocsmák épületeiben, vagy rejtett kis pincékben hozták létre ezeket az “adrenalinközpontokat”.
Ha sikerül megoldani a feladatokat, beindul az agyban a jutalmazásért felelős hormon, azaz a dopamin termelése. Nem csoda tehát, hogy egyre több ilyen szobát nyitnak világszerte. Például az Egyesült Államokban is, ahol ügyfelünk működteti szabadulószobáit.
A 2020-as év azonban az összes iparág számára eddig sosem látott kihívással érkezett. A koronavírus-járvány a szabadulószobák szempontjából akár végzetes is lehetett volna, hiszen az emberek ilyenkor jellemzően kicsi, beltéri szobákban töltenek el egymással viszonylag hosszabb időt.
Az escape roomok azonban nem estek kétségbe, alacsonyabb létszámmal és rendszeres fertőtlenítéssel, “csökkentett üzemmódban”, de működnek. Lássuk, hát, hogy a SEO ebben a viharos időszakban hogyan segíthet!
Megmutatjuk lépésről lépésre, hogy mit kell tenned, hogy az oldalad forgalma csaknem 90%-kal növekedjen!
Az együttműködés kezdete, elindul a SEO tevékenység
Ügyfelünk egy amerikai szabadulószoba, amely három floridai nagyvárosban működik. Minden helyszínen többféle tematikájú szobák találhatók, jellemzően 2-4 témában. Az escape room eleinte kisebb és nagyobb csoportokat is fogadott, jelenleg viszont csak kis csoportokat fogad a fentebb már említett koronavírus-járvány miatt átalakított stratégia részeként.
Az együttműködés 2020. januárjában indult, majd a járvány miatt szünetelt április, május és június hónapokban. Ez a későbbiekben még fontos lesz!
A közös munkát kulcsszókutatás előzte meg, erre az Ahrefs nevű szoftvert használjuk, ami rengeteg hasznos adattal szolgál. A Site explorer menüt használva például azonnal értékes infomációkat tudhatunk meg egy-egy domainről vagy URL-ről:
Megállapítottuk az oldal általános kulcsszavait, illetve a team-building, azaz csapatépítéssel kapcsolatos kulcsszavakat. A csapatépítés volt az első, blogban is feldolgozott témakör, a kulcsszókutatást témakutatás követte.
Januártól elkezdődött a linképítési tevékenység, az egyes városok landing page-ét és a főoldalt helyeztük el különféle katalógus és közösségi média oldalakon. Februárban elkészült egy landing oldal a csapatépítéssel kapcsolatban, és arra SEO optimalizált tartalom.
Februártól havonta elkészült egy 1350 szavas blog cikk, illetve 2×750 szavas blog cikk a SEO szempontok figyelembe vételével, az oldal kulcsszavai. Ezeknek a cikkeknek terjesztése is elkezdődött a korábbi felületeken.
Márciusban a munka 8 db offsite content előállításával és a kiválasztott blog vagy közösségi felületekre (tumblr, reddit stb.) való feltöltésével bővült. Az offsite contentek esetén a linkek elhelyezésén van a fő hangsúly, az ügyfél oldalának kulcsszavait helyezzük el a cikkekben, majd ezekre tesszük az ő oldalára mutató linkeket.
Nézzük, hogy a Google Analytics milyen eredményeket mutat az időszakra, az előző évihez képest!
Három hónap alatt 10%-os növekedés az organikus forgalomban!
És mi a helyzet a revenue-val, tehát az ebből érkező bevételekkel? Még szembeötlőbb a változás!
Az organikus forgalomból érkező bevételek megháromszorozódtak, 344,5%-kal nőttek a vizsgált időszakban!
Pandémia hatása a SEO-ra
Márciusban azonban minden tervünket átírta a koronavírus. Három hónap szünet következett az együttműködésben, ami az organikus forgalom alakulásában is szemmel látható visszaesést hozott:
Az organikus forgalom tekintetében még látványosabb a görbe változása az előző évhez képest:
Újrakezdés, avagy az organikus forgalom szárnyra kap
Az ügyfél három hónapig szüneteltette a közös munkát, júliusban azonban újrakezdtük a SEO tevékenységet a fent említett cikkek terjesztésével, offsite contentek előállításával. A tevékenység során nyártól egyéb blogokra is helyezünk el linkeket, cserébe az ügyfél oldalán az ő linkük is megjelenhet. Ősztől kupon oldalakkal is indult egy együttműködés a linkek megszerzése érdekében.
A Google Analytics ábráján az oldal összes forgalmának alakulása látható. Ez is növekedni kezdett a járvány indulása és a kezdeti nehézségek után:
Az organikus elérés változása azonban még ennél is elképesztőbb állapotot mutat, főként a 2019-es adatokhoz mérten:
Jó-jó ez látványos, de mik a számok? – gondolod teljesen jogosan. Íme:
Az összes elérés tekintetében 63,29% növekedés, az organikus forgalomban pedig 202,79% a három hónap alatt!
Az egész évet tekintve:
Az oldal organikus forgalma a SEO tevékenység eredményeképp 89,15%-kal nőtt! Ez a revenue tekintetében:
A revenue az egész oldal 9,4%-os növekedéséhez képest is jobban teljesített, 15,24%-kal lett nagyobb a vizsgált időszak végéig.
Egy kis érdekesség
Az oldal más csatornákról érkező forgalma csökkent a 2019. január 1-től 2019. október 8-ig és a 2020. január 1-től 2020. október 8-ig tartó időszakok összehasonlításában. A SEO tevékenység nyomán érkezik a legtöbb látogató az oldalra, a többi csatorna viszonylatában pedig a következőképp változott az elérés:
A bevételek alakulásának tekintetében hasonló tendencia figyelhető meg:
Miről árulkodik az Ahrefs?
Ahogy korábban már írtunk róla, a kulcsszó- és témakutatáshoz az Ahrefs szoftvert használjuk. Az Ahrefs-ben azonban munkánk eredményeit is láthatjuk.
Az elmúlt évben (2019. november-2020. október) a referring domain-ek száma csaknem a 3,5-szöröse lett: 78-ról 266-ra nőtt. (A referring domain egy olyan egyedi domain, ami a vizsgált URL-re mutató hiperlinkkel rendelkezik.)
A referring pages esetében 204-ről 991-re emelkedett az URL-ünkre mutató oldalak száma. (A referring page az az oldal, amely a vizsgált URL-re mutató hiperlinkekkel rendelkezik. Egy oldalnak több linkje is lehet.)
Az elmúlt 30 napot vizsgálva a referring domainek és referring page-ek esetében kiugró növekedés látható. Az ügyféllel közösen ősszel elindult – fentebb már említett kuponos oldalakkal való együttműködés is szerepet játszhat a növekedésben.
Vizsgáljuk meg az organikus forgalmat Ahrefs-ben is!
Fentebb már láthattuk, hogy a SEO tevékenység szó szerint megdobta az oldal organikus forgalmát! Na de hogy néz ki ez Ahrefs-ben?
Az organikus forgalom az Ahrefs adatai alapján egy év alatt 2418-ról 9582-re nőtt. Az oldal organikus kulcsszavainak száma – amelyek az első 100 találat között szerepelnek – pedig 1671-ről 5029-re emelkedett. Az alsó ábrán az is látható, hogy az ügyfél kulcsszavai közül mennyi szerepel az első három, a 4-10 és a 11-100. találatok között. 196 kulcsszó az első három találatban szerepel.
Összefoglalás
A SEO tevékenység hatásai tehát hosszú távon érzékelhetők és mérhetők. A SEO ugyan lassabban mutat eredményeket, mint a többi marketingstratégia, de ez az eredmény legtöbbször stabilabb is.
Ahogy fentebb is láthattad, az esetleges akadályok – jelen esetben a koronavírus – miatti megtorpanást, vagy az elérésben jelentkező csökkenést is kevésbé sínyli meg az organikusan szerzett forgalom, mint a többi csatornáról érkező eléréseket.