Folyamatosan keresem a lehetőségeket, hogyan fejlesszem a digitális jelenlétünket. Miután egy taktikát kipróbálunk a saját oldalunkon, kipróbáljuk egyik-másik belsős projekten is. Amennyiben sikeres, dokumentáljuk és ajánljuk az ügyfeleinknek is.
A “Kipróbálandók” listáján hónapok óta ott figyelt a social bookmarking. Kétséges volt számomra,milyen eredményeket tud hozni. Mivel az Astro oldala akkor még egy mérsékelt linkportfólióval rendelkezett, azt választottam a kipróbálás céljára.
A technikát nem tartom értékesnek egy kifejlett linkbázissal rendelkező oldal esetén. Ha van 200-300 jó domainről linkünk, már nem ad hozzá sokat a social bookmarking tevékenység. Ezek általában passzív linkek portfólió, illetve, közösségi oldalakról, amik nem dinamikus környezetben vannak.
Mi a social bookmarking technika lényege, mit várhatok tőle?
A közösségi oldalakra bárki regisztrálhat. Bár egyes portálok esetén meghívó-köteles vagy kissé körülményes lehet a bejutás, még mindig egyszerűbb megoldásnak bizonyul, mint egyezkedni egy bloggerrel vagy újságíróval. Egy regisztrációs form kitöltésével regisztrálok, és meg is van a link.
Utánajártam más szolgáltatásoknak. Fiverren, és más önálló oldalon is találtam $50-től $300-ig terjedő social bookmarking ajánlatokat. A költségvetés léptékében kb. 100-500 oldalt ígérnek a szolgáltatók, ahova felregisztrálnak.
Az eredmény: tipikus, olcsó tucatlinkek. A hasznuk, hogy töltik a linkportfóliót, s így nem csak nagyon irányított linkek lesznek benne. A social bookmarking tevékenység veszélye ugyanakkor, hogy könnyen belefuthatunk toxikus linkekbe.
Gyakorlati lépések:
- Összegyűjtöttem a lehetséges social oldalakat
- Sablonosítottam a folyamatot és dokumentáltam a többieknek
- Kihelyeztük a linkeket
- Visszamértük
A link helyek összegyűjtése
A feleségem mindig viccelődik azon, hogy ha bármit vennék, akkor előtte beírom a Googlebe, hogy “best xy” vagy “top 10 xy”, nyilván az xy az adott dolog. Kifejezetten szeretem a toplistákat, mivel az információfeldolgozást valaki megteszi előttem, és egy limitált listát kell csak végigfutni.
Ezt is tettem. “Best social bookmarking sites” vagy “top 1000 social link place”. Hasonló keresésekkel indulva összeraktam egy listát. Összejött egy közel 3000-es lista a találatokban lévő linkek összemásolásával. Ez meglehetősen horror méretűnek tűnt. Bedobtam az Ahrefs bach analisysbe és leszedtem az összes 20 alatti DR-el rendelkező linket. Ebből született meg egy 609 linkből álló lista.
Sablonosítottam a folyamatot:
Ez a lépés magáért beszél. Mivel nem egyedül dolgoztam fel a linkeket, mindenképpen ki kellett alakítani egy rendszert, ami másolható. Először elkészítettem a linkek regisztrációját (bő 10 órát vett igénybe), majd egy leírásban és videóban rögzítettem. Ez és egy rövid személyes egyeztetés elég volt ahhoz, hogy a kollégáim is tudjanak haladni ezzel a tevékenységgel.
Feldolgozás:
A linkek, első ránézésre látszott, körülbelül 3 kategóriára oszthatóak:
- Kiemelkedő top oldalak
- Futottak még oldalak
- Hulladékok, amivel semmi értelme foglalkozni.
Mivel az elején foglalkoztam én vele, több jutott az értelmes oldalakból. Ezeknél jellemző:
- Sokkal hosszabb a regisztrációs folyamat
- Valószínűleg egyedi tartalmat kell fejlessz rájuk
- Érdemes akár rendszeresen tartalmat építeni azokon az oldalakon
- Innen valóban egy jó minőségű linket kapunk, de gyakran nofollowt.
A “Futottak még” kategóriába estek azok az oldalak, ahol van valamilyen értelmes funkció és valamennyi forgalma is az oldalnak:
- Gyorsan lehet regisztrálni
- Gyanús, hogy eladják az adatainkat, mert szépen jön a spam a csak erre a célra létrehozott email fiókunkba
- Középszerű linkeket eredményez
A harmadik kategória azok az oldalak, ahova vagy nem sikerült regisztrálni, vagy annyira spammy volt az oldal, hogy nem is fejeztük be a regisztrációt. Sokszor halott domainbe futottunk egy már nem létező oldalon. Ezekről nincs értelme hosszan beszélni.
A folyamat idő ráfordítása:
Kezdés dátuma | Befejezés dátuma | Személy | Idő ráfordítás |
Augusztus 15 | Augusztus 23 | Előd | 12 óra |
Szeptember 3 | Szeptember 6 | Niki | 5 óra |
Szeptember 8 | Szeptember 20 | Dani | 30 óra |
Összesen tehát 37 nap alatt 3 embertől 47 munkaórát fordítottunk a tevékenységre.
A visszamérést ennek a cikknek az írásával párhuzamosan végzem.
Hova kerültek ki a linkek? Mi az, ami használható?
Általánosságban igaz, hogy rengeteg, akár nagy oldalt is találtunk, amik az öregebb listákon fent voltak, de mára totálisan megszűntek. Az aktuális top lista, ahova sikerült regisztrálni:
A fenti 23 oldalban a reddit nincs benne. Az is egy különösen jó oldal, de oda sok munka bekerülni. Hasonló, egy Wikipedia oldalhoz.
Erre a pakkra érdemes regisztrálni.
Sőt, van köztük több olyan oldal, amit hasznos rendszeresen karbantartani.
Érdemes fontolóra venni, hogy a következő weboldalakat rendszeres tartalomközlésre használd:
- Reddit.com
- Tumblr.com
- Pinterest.com
- Plurk.com
- Scoop.it
- Flipboard.com
- Myspace.com
- Diigo.com
- Pearltrees.com
- Digg.com
- Imgur.com
- Medium.com
- Linkedin.com
Nincs benne mindegyik a fenti táblázatban, mivel mi is tartalmat fejlesztünk rájuk.
A másik kategória a “Futottak még”. Ezek azok az oldalak, ahova sikerült beregisztrálni, de nem feltétlenül kiemelkedőek, de, ha nagyon unatkozol, akkor csináld meg őket.
A fenti lista 89 sikeres elhelyezést tartalmaz. Azért szerepeltettem itt, mert így te is lemásolhatod magadnak, ha szeretnéd.
Volt mintegy 10 olyan link, ami értékes, de tartalmat kell fejlesszünk rájuk; ezeket nem jeleztem a táblázatokban, viszont a két tábla közötti felsorolásban megtalálhatóak pluszban. Ha az első táblát és a felsorolást megcsinálod, azzal már kiváló linkeket szerzel magadnak.
Mik az eredmények:
Október közepén írom ezt a cikket. Adtam időt a Googlenek, a Semrushnak és az Ahrefsnek, hogy regisztrálja a linkeket.
Plusz információ: mindegyik linket a főoldalra irányítottuk; nem deeplinkek és nem is kulcsszóra célzottak. Ez nyilván a rangsorolást általánosságban befolyásolja; nem egy szóra leszünk erősebbek általuk. A legtöbb oldalnál nincs is lehetőségünk anchor szöveget megadni.
Semrush Backlink Analysis
Összesen augusztus-szeptember-október során 23 linket érzékelt.
A tevékenység eredményét torzítja, hogy ezekben a hónapokban workshopokat és álláshirdetéseket is nyomtunk a kommunikációnkban, amikből mindegyik könnyen szerezhetett linket vagy forgalmat.
Nagyobb részt mégis ennek a tevékenységnek tulajdonítom az új linkeket, mivel az oldal anchor text összetétele eltolódott a marketingastro.com szó irányába. Valamint megugrott a .com domainek jelenléte a backlink portfolioban.
Ahrefs adatok:
A számok nem ugyanazok, de a változás itt is látszik. 18 linket regisztrált az időtartam alatt a szoftver.
Az első ellenőrzések után feltöltöttem a linkek listáját a Semrush-ba.
Ez alapján további backlinkeket talált.
A backlink analízis ezután:
Végkövetkeztetés:
Az a közel 20 link, amit szereztünk a social bookmarking tevékenységgel,, úgy gondolom, hogy nem érte meg azt a mintegy 50 órányi munkát és szervezést.
Nyilván a munka óriási része az volt, hogy az értéktelen oldalakon is végig mentünk. Ezt neked már nem kell elvégezni.
A top 20 oldalakat és az egyedi, tartalmas felületeket érdemes mindenképpen megcsinálni. A rendszeres tartalomlistára pedig építs egyedi tartalmat.