Kezdjük egy kis fogalmi tisztázással. Persze, ha álmodból felkeltve is tudod, hogy mi a különbség a Facebook felhasználói oldal, a Facebook page, illetve a nyitott és zárt csoportok között, akkor ugord át az első bekezdést. Vagy lehet, hogy akkor nem csak fontos infókról maradsz le, hanem pár poénról is? Ki tudja?
Facebook felhasználói oldala lehet a magánszemélynek, jó eséllyel te is egy vagy a 2 milliárd 13 millió aktív facebook felhasználó közül.
Ez mind nagyon szép és jó, de ha a vállalkozásodat szeretnéd felfuttatni a közösségi médiában, nem erre van szükséged.
HANEM EGY FACEBOOK PAGE-RE, AMIT DIREKT AZÉRT TALÁLTAK KI, HOGY SEGÍTSE A VÁLLALKOZÁSODAT.
Azt, hogy ezeket hogyan tudod a lehető legjobban kiaknázni, hamarosan elmondjuk.
Végül ott vannak a csoportok. Nevezetesen a nyitott és a zárt csoport. A nyitott csoportra – József Attila után szabadon -” kopogtatás nélkül bejöhetsz” elve érvényes. Vagyis rányomsz a csatlakozásra és máris tag vagy.
A zárt csoport viszont inkább Bagoly odúját idézi a Micimackóból. Mert bár a “KRM KPGTTNI H ZT KRJ HGY KNYSSK” (Kérem kopogtatni, ha azt akarja, hogy kinyissák”) felirat nincs kint, itt bizony az adminisztrátor jóváhagyása kell ahhoz, hogy a csapathoz tartozhass.
Miért említjük ezt a két platformot? Azért, mert bizonyos vállalkozások esetében érdemes elgondolkodni azon, hogy a Facebook Oldalad mellé csinálj egy zárt és/vagy nyitott csoportot is.
MONDUNK EGY PÉLDÁT. TEGYÜK FEL, HOGY FODRÁSZTERMÉKEKET FORGALMAZOL.
Mondjuk, hogy tök menő vagy, már van egy webáruházad is. Aztán csinálsz egy Facebook oldalt is, mert tudod, hogy az kell.
De tudsz ám még valamit: azt, hogy a vásárlóid között nem csak fodrászok vannak, hanem magánszemélyek is. Nem kell brit tudósnak lenni ahhoz, hogy belásd: a két csoportnak más jellegű infóra van szüksége, ráadásul ami az egyiket érdekli, az jó eséllyel nem pálya a másiknak. A fodrász hatóanyagokról, hatóidőről, technikákról és csillivilli szakszavakról szeretne tartalmat olvasni, a magánszemély szép frizurákra és otthoni hajápolókra kíváncsi.
Csinálj nekik külön csoportot. Imádni fognak érte! És tudod, ha imádnak, vásárolnak is. Halleluja!
SZENT PINGVINFRÖCCS, NEKEM MÉG NINCS FACEBOOK OLDALAM, LEHET, HOGY KELLENE?
Már nagyon vártuk ezt a kérdést. (Nem a pingvinfröccs miatt, olyan valószínűleg nincs. Valószínűleg.)
Tehát: kinek van szüksége Facebook Page-re?
Voltaképp mindenkinek, aki valamit értékesít. Mindegy, hogy egy termék, egy szolgálatás vagy egy esemény büszke “anyukája” vagy, a Facebook page egy olyan ziccer a közösségi médiában, amit tilos kihagyni.
Vegyünk például egy nagy márkát, mondjuk a Coca Cola oldalát, aminek világszerte több mint 107 millió követője van.
Esetükben nem a brandépítés a cél, hiszen az már jó régóta stabil lábakon áll, sokkal inkább az, hogy folyamatosan a köztudatban legyenek. Másként fogalmazva: a Facebook jelenlétük az egyik módja annak, hogy a kóla szóról akkor is a piros színre asszociálj, amikor a kék színű konkurencia mindenféle pepszichológiát bevet annak érdekében, hogy őket válaszd.
De nézzünk egy kisebb márkát, mondjuk a Spirit Hotel Thermal Spa-t. Nekik rögtön “csak” 43.500 követőjük van.
Nekik azért kell a Facebook oldal, hogy folyamatosan megoszthassák az újdonságokat, akciókat és egyéb ajánlatokat a rajongóikkal, és ezáltal megpróbálják növelni a foglalások számát. Esetükben tehát azért kulcsfontosságú a folyamatos online jelenlét, hogy fenntartsák az érdeklődést a szállodájuk iránt.
AZTÁN OTT VANNAK A LOKÁLIS ÜZLETEK, PÉLDÁUL EGY ISTENI REGGELIZŐHELY A BELVÁROSBAN.
Értelemszerűen neki is szüksége van egy Facebook oldalra, hiszen azon keresztül tudja megszólítani a vendégeit. Sőt, a megfelelő hirdetési beállításokkal könnyedén megszólíthatja azokat, akik a közelében élnek.
Láthatod, hogy bár a célok nem teljesen egyformák, Facebook oldalra mindenkinek szüksége van. Hiszen, mindenkinek kellenek új követők, mindenki szeretné megtartani a régieket, és mindenki azt szeretné, hogy a követők elköteleződjenek a márkája iránt. Csak ezek után jöhet a második szint, vagyis az ajánlatok bemutatása és a vásárlásra ösztönzés.
És ha már itt tartunk. Jöjjön egy újabb fogalom.
AZ ENGAGEMENT.
Angolul tudók lelki szeme előtt most megjelent egy féltérdre ereszkedő férfi, aki épp készül megkérni a barátnője kezét. A Facebook világában az engagement jelentése egy kicsit más, de köze van az elköteleződéshez.
Engagement alatt értjük azt, hogy hány lájkot, megosztást és kommentet sikerül összeszedned egy-egy poszt alá. Értelemszerűen minél több, annál jobb. Miért? Azért, mert akkor a Facebook úgy ujjong, mint a Barca drukkerek, amikor Messi gólt rúg. Márpedig, ha a Facebook boldog, előnyökben részesít. Például eleve több ember hírfolyamába juttatja el a posztokat. És értékesebbnek tartja a márkádat. És attól a Google is jobban fog szeretni. Ha pedig a Google szeret, akkor minden vállalkozó örömkönnyeket hullat.
Ahhoz persze, hogy Facebook a szívébe zárja az oldaladat bizonyos formaságokra is oda kell figyelni. Nézzük meg gyorsan, mi minden kell ahhoz, hogy a Facebook oldalad SEO-ja szuper legyen.
#1 – NÉVJEGY
Ez tényleg olyan, mint egy névjegy. Ide kell leírnod azt, hogy mi az oldalad fő profilja és össze kell gyűjtened a különféle céges elérhetőségeidet. (Telefonszám, email cím, skype, weboldalad stb.)
Fontos, hogy alapos legyél, hiszen az infók, amiket megadsz, nem csak a követőidnek fontosak, hanem a Facebooknak is. Ő ugyanis ez alapján (is) tudja belőni, hogy milyen témával foglalkozik az oldalad.
#2 – KÉPEK
Képtelenség, hogy ne legyenek feltöltve képek. Bármi jöhet, aminek köze van a branded-hez: termékfotók, hangulati fotók, eseményeken lőtt képek, ajánlatokkal kapcsolatos kreatívok, mindegy. A lényeg az, hogy a képeid illeszkedjenek a profilodba.
#3 – ESEMÉNYEK
Ha vannak a cégedhez kötődő események, feltétlenül említsd meg őket az oldaladon is.
Tudtad, például, hogy a Facebookon már eseményeket is lehet hirdetni? Pedig így van, ne hagyd ki ezt a lehetőséget!
#4 – NYEREMÉNYJÁTÉK
Ha van egy nyereményjátékod, akkor biztosan tudod, hogy a weboldadon köteles vagy feltüntetni a játékleírást és a játékszabályzatot. Azon túl, hogy egy-egy ilyen marketing-akciót nyilván megosztasz az oldaladon, a nyereményjáték részleteit érdemes feltöltened a “nyereményjáték” fül alá. Még jó, hogy a Facebook Page nem Van Gogh, különben bajban lenne ezzel a fül témával.
#5 – VANNAK MÁS SOCIAL CSATORNÁID IS?
Reméljük. De akkor feltétlen jelöld meg őket az oldaladon és gondoskodj róla, hogy a linkek is ott legyenek.
Sőt, ha szeretnél még egy csavart a történetbe, akkor a különböző közösségi médiás tartalmaidat rendszeresen oszd meg az oldaladon is. Mert miközben a felhasználóid ártatlanul átklikkelnek az Insta vagy a YouTube csatornádra, észrevétlenül szorosabb fűzik a kapcsolatot a márkáddal.
#6 – ÜZENETKÜLDÉS
Képzeld el, hogy felmész egy magazin Facebook oldalára és eszedbe ötlik, hogy ajándék gyanánt előfizetnél rá 3 hónapra a nagynénédnek. Csakhogy, nem tudod, van-e lehetőség negyedévre előfizetni, ezért lelkesen írsz egy üzit a lapnak a messengerben.
Három lehetőség van.
Az egyik, hogy nem vagy csak nagyon sokára válaszolnak. Ebben az esetben jó eséllyel megsértődsz rájuk, mert úgy érzed, nem vagy elég fontos ügyfél, és előfizetés helyett egy szép sállal leped meg a rokonodat.
A második opció, hogy kapsz egy automatikus üzenetet, amiben leírják, hogy köszönik a megkeresést és hamarosan válaszolnak. Ha betartják a szavukat és tényleg hamarosan válaszolnak, akkor elégedett leszel, és meglesz az az előfizetés. Arról nem beszélve, hogy minél rövidebb a válaszidő, annál jobbnak értékel a Facebook. És igen: az automatikus üzenet ugyanolyan válasznak számít.
A harmadik verzió, hogy Ügyfélkapcsolattartó Jolán egész nap a gép előtt ül és lelkesen válaszolgat az üzenetekre. Ez ugyan jó az ügyfélnek, viszont a vállalkozónak nem biztos, hiszen egy 8 órás munkaidőre bejelentett Jolán elég sokba kerül. Ha beállítod az automatikus üzenetküldést, bőven elég, ha a kijelölt kolléga naponta kétszer-háromszor ellenőrzi a bejövő üzeneteket és válaszol rájuk.
SZERINTÜNK MOST UGORJ KI A KONYHÁBA ÉS CSINÁLJ MAGADNAK EGY ISTENI KÁVÉT, CSAPJ LE EGY CSOKIRA VAGY SÜTIRE, MERT IZGALMAS RÉSZ JÖN, ÉS AZ AGYAD MEGÉRDEMLI AZ ÜZEMANYAGOT.
TARTALOMELŐÁLLÍTÁS – HA EZT JÓL CSINÁLOD, AZ MÁR TÖBB MINT FÉLSIKER!
“A siker 80% az, hogy jelen vagy” – mondta Woody Allen. Furcsamód, ez a bölcsesség a közösségi médiára is igaz. A DigitalMarketer oktatóanyagából is az derül ki, hogy a siker egyik legfontosabb alappillére az, hogy kiemelkedő tartalmat állíts elő.
És, hogy mi számít kiemelkedő tartalomnak? Az, ami
- szórakoztat
- tanít
- inspirál.
De vajon mi alapján tudod eldönteni, hogy ez milyen témákat jelent a te közönségedet illetően?
A válasz elég összetett. Nyilván józan ésszel is kitalálható, hogy nagyjából mik azok a topicok, amik felkeltik a követőid kíváncsiságát. De minek tapogatóznál, ha ennél pontosabb infót is kaphatsz? Lássuk, hogyan.
Először is szükséged lesz egy alapos témakutatásra, majd néhány jól kidolgozott avatárra. Utóbbiak olyan képzeletbeli, egymástól különböző potenciális ügyfelek, akiknek kidolgozod a profilját.
A KÖVETKEZŐ KÉRDÉSEKRE KELL VÁLASZT KAPNOD:
- Milyen a családi állapotuk, van-e gyerekük és ha igen, milyen korúak
- Mivel foglalkoznak
- Nagyjából mennyit keresnek
- Milyen könyveket, blogokat, magazinokat olvasnak, kiket követnek a közösségi médiában
- Milyen gurukat követnek, milyen előadásokra járnak
- Mi a céljuk a munkájuk során
- Milyen értékeik vannak
- Milyen kihívásokkal, nehézségekkel kell szembenézniük
- Milyen fájdalompontjaik vannak – mire keresnek megoldást
Miért fontos mindez? Mert ezek alapján sokkal könnyebb meghatározni, hogy pontosan milyen tartalmakat olvasnak szívesen a követőid.
MONDUNK EGY PÉLDÁT, ÚGY MINDIG EGYSZERŰBB.
Tegyük fel, hogy vegán éttermed van. Ebben az esetben az avatárjaid között biztosan lehet egy sport-és egészségmániás nő, aki 25-35 éves, viszonylag jó munkája van, eleget keres ahhoz, hogy minőségi ételeket vásároljon és rendszeresen edzeni járjon. Az ő esetében például fájdalompont lehet az, hogy a sok munka mellett nincs (sok) ideje főzni. És hopp: máris megvan egy neki szóló tartalom-típus. Írhatsz gyorsan elkészíthető, mégis finom és tápláló ételekről, összeállíthatsz neki egy listát a legjobb rendelhető egészséges finomságokról vagy épp rendszeresen megoszthatod vele az aznapi menüdet, hogy biztosan hozzád ugorjon ki ebédidőben.
SŐT: TOVÁBBMEGYÜNK.
Ha van blogod, oda is érdemes célzott tartalmakat írni, amelyeket aztán megoszthatsz a Facebook oldaladon. Ha a követőid átkattintanak a blogodra, és elolvassák a cikket, azzal még jobban magadhoz láncolhatod őket.
A témakutatás és az avatárállítás irtó nagy meló, épp ezért nem kell neked vesződni vele. Simán rábízhatod a munkát egy online marketing ügynökségre. Hidd el, megéri kifizetni egy egyszeri összeget cserébe a rengeteg hasznos információért, amit később rengetegféleképpen hasznosíthatsz.
ÉS EZZEL KAPCSOLATBAN MÉG VALAMI.
Nagyon nem mindegy, hogy milyen gyakran posztolsz az oldaladra. Nos, ez elég sok mindentől függ, de az általános vélekedés az, hogy napi egyszer mindenképp érdemes.
A rendszeres, minőségi tartalom nem csak abban segít, hogy megtartsd a régi követőidet, hanem abban is, hogy az újak jobban megismerjenek, megkedveljenek és végül teljes bizalmat szavazzanak neked. Ha ez megvan, akkor minden esélyed megvan arra, hogy az ilyen ügyfelek visszatérő vásárlók legyenek.
REAGÁLOK, TEHÁT JÓFEJ VAGYOK!
Mármint nem én (amúgy de), hanem te, aki menedzseled a Facebook oldaladat.
Facebook page tulajdonosként biztos lehetsz benne, hogy
Fogsz üzeneteket kapni
Lesznek pozitív és negatív kommentek.
Az üzenetekről már beszéltünk. A posztok alá érkező komment-áradatról viszont még nem.
Alapvetően mindegy, hogy az a hozzászólás dicsér vagy kritizál, mindenképp úgy illik, hogy reagálj rá.
A kedves szavakkal könnyebb dolgod van: egyszerűen köszönd meg a jó visszajelzést és írd le, hogy mennyire boldoggá tesz az illető öröme.
EGÉSZEN MÁS A HELYZET, HA KRITIZÁLNAK, POCSKONDIÁZNAK VAGY NEGATÍV SZÍNBEN TÜNTETIK FEL A CÉGEDET.
Mondanunk sem kell, ebben az esetben kulcsfontosságú, hogy reagálj. Ha nem teszed, az olyan, mintha egy ügyfélszolgálaton dolgoznál és SOHA nem vennéd fel a telefont….
Szóval reagálni kötelező. Viszont, miután kifejezted a sajnálatodat a történtek miatt, igyekezz olyan zárt platformra terelni a beszélgetést. Ez lehet email, messenger vagy akár telefon is. A lényeg, hogy a kommunikáció további része ne a nagy nyilvánosság előtt történjen. Nincs szükséged arra, hogy rontsák a hírnevedet!
NEM CSAK A HÚSZÉVESEKÉ FACEBOOK OLDALÉ A VILÁG! (IGEN, RÁ TUDOD ÉNEKELNI)
Itthon a YouTube és az Instagram ismert, de külföldön a többség rendszeresen használja a Snapchatet, a Twitter, a Pinterestet vagy épp a GooglePlus-t is.
Természetesen nem kell a létező összes közösségi médiát használnod, de ha úgy érzed, hogy az Insta vagy egy saját YouTube csatorna esetedben marketing értékkel bír, akkor érdemes regisztrálni.
Ha például van egy tüneményes cukrászdád, akkor inkább az Instagram a te tereped. Posztolhatod a saját finomságaidat, híres cukrászok tortakölteményeit, feltehetsz recepteket és kitehetsz mindenféle linket, ami a saját weboldaladra vagy másik social csatornádra mutat.
Ha viszont egy kozmetika büszke tulajdonosa vagy, akkor az Insta mellett egy YouTube csatorna elindításán is érdemes elgondolkodni. Taníthatsz sminkelni, készíthetsz házi pakolásokat, mutathatsz bőrápolási praktikákat, a döntés a tiéd: a lényeg, hogy olyan tartalmat állíts elő, ami érdekelheti a követőidet.
De a legfontosabb most jön: ha több csatornád van, mindenképp gondoskodj róla, hogy rendszeresen átvezesd a követőidet egyik platformról a másikra. Ezzel egyrészt hozzájárulsz ahhoz, hogy még jobban elköteleződjenek a márkád iránt, másrészt, ha ügyesen helyezed el az ajánlatokat, konverziót (vásárlást) is szerezhetsz.
Igen, tény, hogy minél több csatornád van, annál több meló van velük, de ez a meló nem hiábavaló. Arról nem beszélve, hogy ha úgy érzed, hogy nem szeretnél posztírás, blogolás és fotózás helyett te inkább a elmennél edzeni, kacsákat etetnél a Városligetben vagy ejtőernyőznél egyet, akkor megteheted. Csak annyit kell tenned, hogy keresel egy olyan online marketing ügynökséget, aki tartalom előállítást is vállal. (Izé, most épp egy ilyen ügynökség blogját olvasod.)
UTOLSÓ FEJEZET, ESKÜSZÜNK!
Biztos hallottál már a Facebook hirdetések szövevényes világáról. Ha nem, akkor itt egy cikk, ami szuper hasznos lehet az alapfogalmak elsajátításához.
A hirdetéssel több emberhez eljuttathatod a tartalmadat és ezáltal népszerűsítheted az oldaladat illetve a márkádat.
Meglepően sokféle hirdetési típus van, például – hogy csak néhányat említsünk – van, amivel oldalkedvelőket vadászhatsz magadnak, de olyan is, ami segít abban, hogy egy-egy közelgő eseményedről több ember tudjon.
Ha elolvasod a két bekezdéssel följebb belinkelt cikket, érteni fogod a lényeget, és onnantól kezdve gyerekjáték lesz, hogy az online marketingeseddel közösen megtervezzétek a céljaidat leginkább támogató kampányt.
Na, készen vagyunk, nem is fájt annyira, ugye? Ja és képzeld, nemrég kifejlesztettünk egy virtuális bátorságcsomagot, amit most neked is elküldünk. 3-2-1: meg is kaptad! Ha tetszett a cikk, most már semmi sem tarthat vissza attól, hogy bátran megoszd az ismerőseiddel!